Tenis Skoru Neden 15-30-40 Şeklinde Artar

Tenis olimpik sporlar arasında pek çok anlamda oldukça sevilen ve tercih edilen seçeneklerden bir tanesidir. Tarihsel anlamda ortaya çıkışı çok eskilere dayanan bu oyun zaman içinde gelişerek kitlelere hitap eder hale gelmiştir. Tenis yüksek rekabet ve hiç düşmeyen heyecanı ile dünyanın farklı noktalarında önemli ölçüde desteklenmektedir. Geleneksel sporlardan farklı olan yanları bu durumu açıklamak için yeterli olabilir. Bu noktada dikkat çeken özelliklerinden örnek vermek mümkündür. Tenis kuralları içerisinde skorlar ve set nitelikleri oldukça dikkat çekicidir. Bu anlamda önemli kurallarla düzenlenmiş bir sistem mevcuttur. Tenis sporu ile ilgili olmayan kimselerin bu oyunu oldukça kolay bulması söz konusu alana hakim olmamalarından kaynaklanmaktadır. Oysaki tenis skoru ve setler hakkında mevcut detaylar oldukça dikkat çekicidir.

Tenis skoru ve setler hakkında söylenmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu anlamda setlerle ilgili en önemli dikkat çeken detay setlerin 3 veya 5 şeklinde olmasıdır. Bu durum maçın kazanılması için gerekli olan galibiyetin değişmesine de neden olur. Çünkü eğer maç 3 setlik bir maç ise kazanılması gereken set sayısı 2 olur. Ancak maç 5 setlik olarak devam edecekse kazanılması gereken set sayısı 3 olmak durumundadır. Tenis maçlarındaki setin galibi olabilmek için 6 sayı tamamlanması gerekir. Berabere durumlarda ise tie-break yapılır. Bu noktada tenis skoru ile ilgili dikkat çeken bazı detaylar vardır. Bunlardan en önemlisi puanların 15-30-40 şeklinde ilerlemesidir. Pek çok kimse neden 45 değil de 40 sorusunu sormaktadır.

Tenis skoru ile ilgili bu durumu açıklamak söz konusu sporun ilk yılları ile alakalıdır. İlk yıllarda bu spor dalı ile ilgili kurallar henüz oturmuş değildi. İlk servis atışı çizgi gerisinden atılmaktaydı. Buna karşılık sayı kazanılırsa 2. servis atışı 15 adım ileri gidilerek atılmaktaydı. Bunun akabinde 3. servis de yine 15 adım gidilerek atılmaktaydı. Fakat 4. servis için gidilecek mesafe 15’e tamamlandığında aradaki mesafe çok fazla olduğu için bu sayı 4. serviste 10 adım olarak belirlenmiştir. Böylece skor da 15 30 ve 40 şeklinde belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir