Tenis Raketi Seçimi Hakkında Önemli Notlar

Kişilerin bilgileri seçtikleri spor çeşitlerine göre belirleyici etmen olarak görülmektedir. İlgi ve ihtiyaçlar doğrultusunda seçilen spor dallarında insanların daha başarılı oldukları yapılan araştırmalarda net bir biçimde anlaşılmaktadır. Bir kimsenin kendi şartları ilgisi ve ihtiyaçları doğrultusunda seçtiği spor dalında başarısız olması istisnalar dışında pek de mümkün bir durum değildir. Dolayısıyla kişisel tercihler oldukça ön planda olmalıdır. Günümüzde ülkemiz sınırları içerisinde en çok beğenilen spor dalları arasında tenis de yer almaktadır. Bu açıdan en önemli tenis ekipmanı olan raket hakkında alana dair önemli bilgiler mevcuttur. Tenis raketi seçimi yapacak kimseler için bu yazı rehber niteliğinde olabilir.

Tenis raketi seçimi noktasında belirleyici birçok faktör vardır. Öncelikle seçim yapmadan önce tenis raketinin kafa ölçüsü konusunda bir belirleme yapılması gerekir. Kafa ölçüsü tenis raketinin performansını belirleyen en önemli etmendir. Bu açıdan 105 inçe kadar olan raketler küçük ve orta boy hareketlerdir. 105 inç üzerindeki raketler ise büyük kafalı raketlerdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus yeni başlayanlar için daha büyük kafalı raketlerin tercih edilmesi gerekliliğidir. Deneyim kazandıkça kafa ölçüsünde küçülme sağlanmalıdır.

Tenis raketi seçimi noktasında belirleyici olan etmenlerden biri diğeri de dengedir. Raketin denge noktasının başlangıç oyuncularına göre denge ağırlıklı raketler tercih edilmelidir. Çünkü ağır kafalı raketler daha ziyade profesyonel tenis oyuncuları tarafından tercih edilir.

Raket seçimini etkileyen diğer bir faktör de ağırlıktır. Raketin toplam ağırlığı 300 gram civarında olmalıdır. 300 gram üzerindeki raketler ağır raketlerdir. Daha önce de ifade edildiği gibi oyun tecrübesine bakılarak ağırlık tercihi yapılmalıdır. Bu noktada profesyonel tenisçilerin de hafif raketler tercih ettiği bilinmektedir. Ancak yine de oyun stiline göre de bir tercih yapılması mümkündür. Nitekim ağır raketlerle daha kuvvetli vuruşlar yapmak daha kolaydır.

Tenis raketi seçimi dahilinde belirleyici unsurlardan biri de kordajdır. Piyasada kafası boş olan tenis raketleri oldukça yaygındır. Bunun temel nedeni kordaj gerginliğinin oyuncunun kişisel tercihine göre belirlemesidir. Bu sayede daha kişisel bir raket elde etmek mümkündür ancak hazır kordajlı raketler de bulunmaktadır. Bu açıdan kordaj tansiyonu dahil olmak üzere yapısal çeşitliliğe de önem vererek oyuncu tecrübesine göre bir seçim yapmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir