Teknoloji devleri çip krizi için bir araya geldi 2021 yılının en büyük sorunlarından biri olan çip krizi gittikçe daha ciddi hale geliyor. ABD’li teknoloji…

Apple, Microsoft, Alphabet (Google’ın üst kuruluşu), Amazon ve diğer birçok teknoloji devi bir araya geldi. Oluşturulan komisyonun adı “ABD’nin Yarı İletkenleri Komisyonu” olarak belirlendi. Bu komisyonun ABD Hükümeti’nden talebi ise krizin yönetilebilmesi için 50 milyar dolar tutarında yardım yapılması.

Bu para yarı iletkenlerin üretimini yapan yerler için kullanılacak. ABD’li şirketler arasında bu krizden en çok etkilenecek olanlar Ford ve Apple. Ford dev bir otomotiv üreticisi ve ülkemizdekiler de dahil fabrikalarında üretime ara vermek zorunda kalıyor. Apple ise bu yılın ilk üç ayında yarı iletken stoğunu eritti ve bu yılın sonunda gelmesi beklenen iPad ve Mac’ler için sorun çıkabilir. Yine de iPhone’lar için bir aksama yaşanması beklenmiyor.

Çip krizi nedir? 

Pandemi boyunca otomotiv sektörünün üretim bantları boş kaldı. Tüm dünyanın normalleşmeye geçmesiyle otomobil üretilen fabrikalarda çalışanlar da işlerine döndü. Sektörün bu hızlı toparlanması ile işler yoluna girecekmiş gibi görünürken üreticiler çip bulamamaya başladı.

Giyilebilir teknolojiden savunma sanayisine kadar elektroniğin kalbi olan yarı iletkenlerin üretimi ABD ve Uzak Doğulu üreticilerin tekelinde bulunuyor. Üretimin merkezi olarak bilinen Çin, yarı iletken üretmese de önemli bir ham madde olan silisyumun en büyük üreticisi konumunda.

Teknoloji üreticileri bu kriz aşılsa bile yarı iletken üretimine daha fazla ağırlık verecek gibi görünüyor. Bu yılın çip krizi sorununun akıbetini zaman gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir