Kingston DDR5 bellek modülleri için tarih verdi

Kingston, DDR5 RAM’leri hakkında yeni bir basın bülteni yayınladı. Bültene göre Amerikalı teknoloji şirketi, elindeki DDR5 modüllerini anakart üreticilerine yolladı. Böylece, pek çok şirket Kingston bellekler için gerekli ayarlamaları yapabilecek.

Kingston, DDR5 modüllerini önden ayarlı bir XMP profiliyle tasarladı. Ancak şirket, belleklerin güç yönetimi entegre devrelerini (PMIC) de üreticilere yollamış durumda. Anakart üreticileri, 1.1V ile gelen bellekleri hız aşırtma yapma imkanına sahip. Böylece yeni bellekler, hız aşırtma konusunda maksimum esnekliğe izin verecek.

Yeni bellekler için fazla beklemeyeceğiz. Kingston, geliştirdiği DDR5 bellek modüllerini 2021 yılının üçüncü çeyreğinde piyasaya sürecek.

Dünyanın en büyük üçüncü kişisel bellek üreticisi konumunda olan Kingston, yarışın gerisinde kalmak istemiyor. DDR5 bellek üreten tek şirket Kingston değil. SK hynix, TEAMGROUP ve GALAX‘da DDR5 bellek çalışmalarını sürdüren şirketler arasında. Samsung’da DDR5 bellekler üzerinde çalıştığını belirtmişti. Ancak Samsung, şimdilik sunucular için 512 GB kapasiteli bellek geliştiriyor.

DDR5 bellekler, 4800 MHz temel frekansa sahip. Bu değeri hız aşırtma ile artırmak mümkün. Yeni bellekler daha yüksek frekans hızlarıyla gelmelerine karşın daha az güç tüketiyor. Ayrıca, hata düzeltme kodu sayesinde bellek kaynaklı mavi ekran hatalarında azalma olacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir