Eşanjörler

Eşanjörler, diğer adı ile ısı değiştiriciler birden fazla akışkan sıvıların ısılarının birbirlerine karışım sağlamaksızın bir yerden diğer yere aktarım yapabilen cihazlara verilen addır.

 Plakalı Eşanjör Nedir?

 Plakalı eşanjör, ısıları farklı birden fazla akışkanın birbirinden plaka aracılığı ile ayrımına yarayan ve iki akışkan madde arasında sıcaklık alışverişini sağlayan bir cihazdır. Plakalı eşanjörler normal eşanjörlere göre daha fazla ısı verimi vermektedir. Bunun sebebi olarak en belirgin özelliği ince yapılarda olmalarıdır. Plakalar ince oldukça akışkanlar arasındaki alışveriş esnasında ısı kayıpları da en aza inmektedir. Ayrıca plakalı eşanjör, kullanım gerektiren cihazlarda toz, kir ve pas oluşumunu engeller. Bunun yanı sıra kullanıldığı cihazda oluşan yüksek basınca karşı da cihaz sistemini korumaktadır.

 Plakalı Eşanjörler Ne İçin Kullanılır?

 Plakalı eşanjörlerin birden fazla kullanım alanı vardır. Bunlara örnek olarak tesisatlarda ısıtmaya ve soğutmaya yardımcı, oluşabilecek yüksek basınca karşı koruyucu olduğu bilinmektedir.

 Eşanjör Arızaları Tamir İle Onarılır mı?

 Bazı eşanjör arızaları tamir ile onarılabilir. Fakat bazı eşanjörlerde tamir mümkün olmayabilir. Bunun nedeni eğer cihazın daha iç tarafında meydana gelen bir delik varsa eşanjörün tamir edilmesi yerine daha güvenli bir yöntem olan eşanjör değişimi daha uygun olacaktır. Eğer sorun daha yüzeysel ise kireçlenme gibi durumlarda eşanjörlerin içleri temizlenerek arıza onarımı sağlanmaktadır.

 Kaç Çeşit Eşanjör Vardır?

 Eşanjörler çeşitlerine göre plakalı, borulu ve lehimli olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Plakalı eşanjörlerde patentli plakalar ve desenleri yer alır. Borulu eşanjörlerde ise yivli serpatin veya kanatlı serpatinler yer alır. En sık kullanılan eşanjör contalı eşanjördür. En sık kullanılan plakalar ise AISI316L kalitesi ile paslanmayan çelikten oluşan plakalardır. Borulu tip eşanjörler genellikle daha zorlu şartlarda kullanılır. Fakat bu yöntem teknolojinin gelişmesi ile daha az yaygın kullanılmaktadır. Ama ne yazık ki günümüzdeki eşanjörlere bakıldığında borulu eşanjörler daha dayanıklıdır. Bu durum ise borulu eşanjör kullanımını zorunlu hale getiren bir özelliktir.

 Eşanjör Fiyatları Nedir?

 Plakalı eşanjör fiyatları 2000 ila 30000 TL arasında rakamlarda ve piyasaya satışa sunulduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir