DDR4 bellek fiyatlarında artış iddiası DDR5 belleklerin 2021 yılının 3. çeyreğinde çıkması beklenirken artan dizüstü bilgisayar üretimlerinden…

DDR4 belleklerde hız aşırtma yapabilmek için BIOS’a girmek zorunluydu. Kullanıcının, ilgili ayarlamaları yaptıktan sonra işletim sistemini başlatması gerekiyordu. Sızıntılar, DDR5 belleklerde bu zorunluluğun ortadan kalkabileceği yönünde. Direkt olarak işletim sistemi üzerinden hız aşırtmanın mümkün olabileceği belirtiliyor. Kullanıcılar, belleklerinin saat hızını kolaylıkla yükseltebilecekler.

RAM fiyatları son dönemlerde yükseliş eğilimi gösteriyor. Ne yazık ki DDR4 bellek fiyatları da yakın gelecekte düşecek gibi görünmüyor. Dünyanın önde gelen pazar bilgisi sağlayıcısı TrendForce, DRAM, NAND Flash, SSD, LCD ekran ve LED teknolojisi gibi çeşitli araştırma sektörlerini kapsıyor. Şirket, DDR4 belleklerde fiyat artışı gözleneceğini ileri sürüyor.

Fiyatı son çeyrekte tahminden fazla yükseldi

TrendForce, bellek tedarikçilerinin ve büyük PC üreticilerinin 2021’in ikinci çeyreği için sözleşme fiyatları üzerinden pazarlık yapmak için kritik bir döneme katıldığını ortaya çıkardı. Bu görüşmeler henüz sonuçlandırılmamış olsa da devam eden işlemlerle ilgili verilere göre ana akım DDR4 8 GB 2666 modüllerinin değeri şimdiden neredeyse yüzde 25 arttı. Üstelik bu durum TrendForce’un önceki tahmini olan  yüzde 20 oranından daha yüksek bir fiyat artışını temsil ediyor.

Öte yandan artış gösteren bu fiyatlar DDR3, mobil veya grafik bellekler ile son derece ilişkili. Bellek fiyatlarındaki artış sebebini dizüstü bilgisayar üretiminin artışına bağlayan TrendForce, DDR4 bellek fiyatlarında 2021 ikinci çeyreğinde ise yüzde 23 ile yüzde 28 oranında artış yaşanacağını söylüyor.

DDR4 belleklerde beklenen fiyat artışları hakkındaki yorumlarınızı aşağıdan bizler ile paylaşmayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir