Araç Trafik Sigortası

Araç Trafik Sigortası

Trafik kazalarının mevcut sebepleri noktasında çok farklı bir durum söz konusudur. Bu açıdan insana bağlı etmenler olarak belirlenen nedenlerin önemli bir yüzdeyi meydana getirdiği ifade edilebilir. Trafik kuralları, yol durumu, bilinç üçgeninde mevcut trafik her an devam eden bir akışı meydana getirir. Trafikte olması gereken düzenin sağlanması noktasında resmi kaynakların belirlediği birtakım çerçeve düzenlemelerin olduğunu ifade etmek önem arz etmektedir. Bu düzenlemelerin büyük ölçüde mevcut akışa olumlu anlamda yansıdığı da zaman içinde gözlemlenmiş istatistiklerdir. Ülkemizdeki trafik sisteminin en temel düzenlemesi araç sigortası olarak görülmektedir. Araç sigortası ile ilgili merak edilen detaylar dikkat çekicidir.

Trafik sigortası hakkında dikkat çekici detaylar arasında söz konusu uygulamanın zorunlu olması yer alır. Resmi Trafik Kanunu’na bağlı olarak düzenlemesi yapılan trafik sigortası tüm motorlu taşıt sahiplerini kapsayan bir durumdur. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde mevcut sigortayı yaptırmayan herhangi bir taşıtın trafiğe çıkması kesinen yasaktır. Bu yasağın bilinmesine rağmen her yıl hatırı sayılır derecede bir çoğunluğun henüz poliçesini almamış olduğu tespit edilmektedir. Bu durum elbette kanunen cezai müeyyidelerin uygulanması sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Söz konusu müeyyideler içerisinde maddi cezalar olduğu gibi men cezası da yer almaktadır.

Zorunlu trafik sigortası dahilinde poliçesini yenilemeyen araç sahiplerinin yenilenmeye varana dek geçen her ay için ödedikleri ekstra bir tutar vardır. Bunun dışında poliçesi olmayan araç sahiplerinin araçlarının tespiti yapıldığında derhal trafik şube otoparklarına çekilmesi ve trafikten men edilmesi süreci takip etmektedir. Genel olarak çekilen araçların poliçe yenilenmesi gerçekleştirilene dek rehin tutulması söz konusudur. Bu araçların teslim alınması için süreç pek hızlı ilerlemez. Trafik sigortası yapılsa dahi taşıtın tutulduğu tarih aralığına göre otopark ve çekilme ücretlerinin de araç sahibine yansıtıldığı bilinmektedir. Tüm bunların gerçekleşmesi önemli bir zaman aralığını ifade etmektedir. Trafik sigortasının yapılması son derece basit bir işlem olmakla birlikte zorunlu olmasına dikkat çekilmelidir. Diğer tarafta yer alan araç kaskosu hakkında da önemli bilgiler mevcuttur. Trafik sigortasından ayrıldığı yanları ile araç sahiplerine önemli ölçüde avantaj sağlamaktadır. Kasko teklifi al hizmetinden yararlanmak oldukça kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir